Özgeçmiş

1977 yılında Lefkoşa’da doğan Ahmet Savaşan ilk, orta ve lise öğrenimini aynı şehirde tamamladıktan sonra, Yakın Doğu Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Enerji Sorunları ve Çözüm Yolları” konulu kapsamlı bir tez hazırlayarak 1999 yılında mezun oldu. Aynı yıl Yakın Doğu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Orta Öğretim Alan Öğretmenliği Programını tamamlayan Savaşan, 2002-2004 yılları arasında YDÜ Fen ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nde Yüksek Lisans yaptı. Aynı üniversitenin Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde “Doktora” yapmakta olan Ahmet Savaşan, öğretim görevlisi olarak akademik çalışmalarını sürdürmektedir.

Profesyonel iş hayatına 1999 yılında Yakın Doğu Turizm ve Seyahat İşletmeleri bünyesinde Genel Müdür Yardımcısı olarak başlayan Ahmet Savaşan, KKTC turizminin bilimsel temellerde ve sürdürülebilir olarak gelişmesi ve ülkeye kongre turizmi başta olmak üzere alternatif turizm çeşitleri kazandırılmasına yönelik olarak pek çok projede çalışmıştır. Kongre Turizmi çalışmaları kapsamında XI. Eğitim Bilimleri Kongresi, Uluslararası Çevre Konferansı, Dünya Eğitim Bilimleri Konferansı, Dünya Kardiyovasküler Hastalıklar Sempozyumu, XIII. Ulusal Anatomi Kongresi gibi otuzdan fazla uluslararası kongre, konferans ve toplantının Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde başarıyla gerçekleştirilmesinde büyük emeği bulunan Ahmet Savaşan’ın, 108 ülkeden 15,000’in üzerinde bilim insanının KKTC’ye getirilerek ülkede katma değer yaratılmasında ve aynı zamanda da KKTC’nin uluslararası platforumda tanıtılmasında önemli oranda katkısı olmuştur. Gerçekleştirdiği faaliyetlerinden ötürü çok sayıda ödülü bulunan Ahmet Savaşan, Kuzey Kıbrıs’ta Turizm Bilinci’nin oluşturulması konularında bilimsel çalışmalar yapmış ve ayrıca ülkede Turist Sağlığı’nın öneminin algılanması ile Sağlık Turizmi’nin gelişmesi konularında da pek çok çalışma yapmıştır.

1997 yılında Yakın Doğu ailesine katılan ve Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği Genel Sekreterliği, Kıbrıs Türk Hava Yolları Denetim Kurulu Üyeliği görevlerinde de bulunan Ahmet Savaşan, eğitim, turizm, sağlık konularında çeşitli yasa tasarısı çalışmalarına da katkı koymuştur. Ahmet Savaşan, halen Turizm İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Turizm Araştırma Geliştirme Merkezi Başkanlığı ile YDÜ Hastanesi Yönetim Kurulu Üyeliği’ni de sürdürmektedir. Savaşan evli ve bir çocuk babasıdır.